Jak jsme se v roce 2021 podíleli na ochraně životního prostředí?

Naše škola se může v roce 2021 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 0,05 t.

Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Konkrétní přínos vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky nám  došlo za rok 2021 k úspoře produkce CO2 o 0,59 tun. Toto množství pohltí jeden kus vzrostlého smrku. 

Nebylo nutné vytěžit 29,31 litrů ropy.  Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 2 krát.

Došlo také k úspoře 301,76 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 302 krát.

Podařilo se recyklovat 28,79 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 2 ks nových praček, bez nutnosti těžby železné rudy.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 1,01 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 181 1€ mincí, nebo 1,23 kg hliníku, který by stačil na výrobu 83 plechovek o objemu 0,33 l.

Sbět vysloužilých elektrospotřebičů má smysl a my Vám děkujeme, že se na něm, společně s námi, podílíte. 

Přidáno 14. 5. 2022, autor: Věra Havelková

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru